Slujind persoane cu nevoi speciale | Realități și perspective, cu Greg Brown
Greg Brown slujește persoanelor cu nevoi speciale și este director executiv al organizației „Mephibosheth Ministry” din SUA. A venit în România prima dată în toamna anului 2018 și nu știa nimic despre țara noastră. El este implicat în lucrarea cu persoane cu nevoi speciale de aproape 30 de ani și lucrează prin intermediul bisericilor locale.
Are, de asemenea, o afacere în domeniul construcțiilor pentru a face case accesibile pentru persoanele cu dizabilități. El spune că cele mai sigure locuri pentru cineva sunt casa și biserica.
Greg Brown prezintă și câteva date statistice, din România, referitoare la persoanele cu dizabilități, cum sunt afectate familiile care au un copil cu nevoi speciale, modul în care aceștia sunt priviți de biserică și cum ne îndeamnă Domnul Isus să-i iubim și să-i acceptăm. Din punct de vedere spiritual, toți am fost invalizi din cauza păcatului, menționează Greg Brown, însă harul lui Dumnezeu și sângele lui Isus este leacul pentru handicapul cauzat de păcat.
De 30 ani, Alfa Omega răspândește Lumina Lumii prin intermediul lucrării de media creștină. Generozitatea dvs. ne ajută să fim în continuare o lumină în întuneric! Fiți parte din lucrarea Alfa Omega: https://alfaomega.tv/donatii