Donează     Rugăciune       TV LIVE                           

Taximetrele Evangheliei

Imaginati-va ca mergeti la lucru sau la un magazin si oriunde va uitati, vedeti versete biblice. E minunat, nu-i asa? Asta se intampla intr-un oras din Filipine. Liderii orasului au vrut cate un verset biblic pe fiecare vehicul din orasul lor. Astfel, ei au scos o lege. Asa cum veti vedea imediat, oamenii din oras vor ca lumea sa stie cat de mult iubesc ei Cuvantul lui Dumnezeu.

George Thomas: La 525 km de Manila, in centrul Filipinelor se afla un paradis tropical dotat cu o frumusete naturala. Este usor de vazut motivul pentru care insula provinciei Bohol e una dintre cele mai faimoase destinatii turistice din tara. Multi kilometri de plaje albe si ape cristaline atrag o multime de turisti din intreaga lume. Insa, acest refugiu linistit este cunoscut si pentru altceva: mii de taximetre galagioase, cunoscute drept triciclete, sunt principalele mijloace de transport in comun ale insulei.

Dennis Cantina: Puteti ajunge in orice zona a insulei. Este ieftin si incap intre patru si sapte oameni intr-un vehicul.

George Thomas: Dennis Cantina construieste triciclete de zece ani. Insa el, precum multi alti oameni din Bohol, va vor spune ca acestea nu sunt niste triciclete obisnuite.

Dennis Cantina: Nu este doar modul cel mai sigur de transport, dar pe spatele fiecarei triciclete este trecut un mesaj al sperantei. Din acest motiv sunt foarte mandru ca le construiesc.

George Thomas: Acum 22 de ani, oficialitatile din Tagbilaran, capitala provinciei Bohol, au emis o ordonanta conform careia pe spatele fiecarei triciclete trebuie trecut un verset biblic. Lucille Lagunay este edilul orasului.

Lucille Lagunay: Navetistii vad mesajele biblice pe aceste vehicule si acest fapt ajuta la mentinerea pacii in orasul nostru.

George Thomas: Lagunay spune ca ideea Bibliei pe roti a dus la scaderea numarului de crime si la un oras relativ pasnic in comparatie cu alte orase mari din Filipine.

Lucille Lagunay: In fiecare zi, navetistii vad mesajele biblice de pe triciclete. Cine ar comite vreo crima cand vede pasaje biblice peste tot?!

George Thomas: La Primaria din Tagbilaran, Samuel Belderol emite, de 20 de ani, permise pentru triciclete impreuna cu cate un verset biblic, soferilor care conduc taximetrele pe trei roti.

Samuel Belderol: Acesta este singurul oras din Filipine care a emis asa o ordonanta. Vrem ca lumea sa stie ca cetatenii orasului nostru se tem de Dumnezeu si ca versetele ne ajuta sa ne apropiem de Dumnezeu.

George Thomas: Belderol spune ca oricare operator care refuza versetul biblic va fi amendat sau i se va revoca autorizatia.

Samuel Belderol: Anual eliberam doar 3.000 de permise si fiecare trebuie sa aiba un verset unic, nu permitem duplicate.

George Thomas: Cand un sofer de tricicleta primeste un vehicul nou, merge la primarie. Functionarii de la primarie ii dau un permis si un verset biblic. El merge cu acel verset biblic la domnul Buala, care de 20 de ani picteaza versete pe aceste triciclete.

Siongiex Buala: Imi plac versetele. In timp ce le scriu pe triciclete, ele ma inspira. Acesta este Cuvantul lui Dumnezeu care ne indruma.

George Thomas: Versetul de azi e Ioan 14:6, „Eu sunt Calea, Adevarul şi Viaţa.”

Siongiex Buala: Cu multi ani in urma, oamenii au scris mesaje obscene pe triciclete, dar conducerea orasului a schimbat aceasta situatie. Acum puteti citi Cuvantul lui Dumnezeu care sa va entuziasmeze. Chiar si cate putin din Cuvantul lui Dumnezeu va poate imbucura.

George Thomas: Este un sentiment impartasit de multi soferi si pasageri de triciclete pe care echipa de stiri de la CBN i-a intalnit pe strazi.

Crisenel Escudero: Oamenii imi multumesc mereu pentru versetele mele. Ei spun ca ii ating. Ele ne reamintesc ca Dumnezeu exista.

Delia Mascardo: Imi place sa citesc pasajele din Biblie, mai ales cand am probleme. Imi dau nadejde.

George Thomas: Va incurajeaza acest verset? Si cum ?

Barbat: Da. Sa am incredere in Dumnezeu.

George Thomas: Localnicii recunosc ca tricicletele sunt galagioase si pot fi deranjante. Insa, insularii spun ca localnicii si vizitatorii ar trebui sa se focalizeze pe mesajul inscriptiei de pe ele.

Dennis Cantina: Mesajul ne reaminteste de importanta Bibliei si ca ne putem baza pe bunatatea lui Dumnezeu si pe toate acele lucruri bune care le-a facut pentru noi.

Stire difuzata in emisiunea Mapamond crestin 758 - ianuarie 2019. Ultimele stiri crestine: https://alfaomega.tv/stiri 

Alfa Omega TVSusține producția de știri creștine

Prin platforma pe care o avem prin Alfa Omega TV, vă prezentăm evenimente și știri internaționale sau din România din perspectivă creștină, ajutându-vă să înțelegeți mai bine vremurile în care trăim. Însă toate acestea costă. Dacă doriți să vedeți mai multe articole de acest fel, ajutați-ne financiar să continuăm.

x

Abonează-te la revista gratuită, la newsletterul nostru email sau la punctele de rugăciune lunare, durează doar câteva secunde.  Abonare

Rugaciune Ai o problemă și ai nevoie de ajutor în rugăciune? Suntem aici pentru tine, te putem sprijini, ne rugăm împreună cu tine! Scrie-ne!

Alfaomega.tv folosește cookies. Info și setări: Politica Cookies. Politica confidențialitate.