Donează     Rugăciune       TV LIVE                           
galerie home devotional

Stiri Crestine - Mapamond Crestin - Editia 380 - 29 Octombrie 2011

Din sumarul editiei:mc_200

- Victimele taifunului din Filipine primesc apa potabila si mancare
- Pastorul  Youcef Nadarkhani nu a scapat de pedeapsa cu moartea
- Problemele sociale ale Bosniei se rezolva cu speranta si dragoste
- Misionarul Sam Childers, subiectul filmului „Machine Gun Preacher”
- Conferinta “Un drum nou”, Arad, 21-22 octombrie 2011

Victimele taifunului din Filipine primesc apa potabila si mancare
mc_380_1

 

Furtunile au produs inundatii masive in regiunile agricole din centrul si nordul Filipine, mai ales dupa ce oficialii au deschis vanele barajelor pentru apreveni revarsarea apelor. Provincii precum Bulacan, la doar doua ore de Manila, sunt sub ape de aproape doua saptamani. Barci, paturi de bamboo si alte mijloace de plutire improvizate sunt folosite pentru transportarea oamenilor si proviziilor la familiile izolate.

Nu mai avem orez. A trebuit sa mergem sa cumparam mancare pentru ca nimeni n-a venit la noi. Mai sunt multi oameni in satul nostru care au nevoie de ajutor”, a spus Celia Belisario, una dintre victimele inundatiilor.

mc_380_2O barca de cauciuc cumparata de catre CBN ajuta foarte mult autoritatile in actiunea lor de ajutorare a victimelor. Corespondentul CBN din Asia, Lucille Talusan, s-a alaturat echipei.  Echipa a gasit familia Escudero dupa ce voluntarul Bimboy Soque a primit un SMS prin care i s-a cerut ajutorul.

„Eram disperata si stresata fiindca mi-era teama ca apele continua sa creasca”, a spus Lydia Escudero.

“Fratele meu mi-a scris sa evacuam, dar nu aveam cum. El a trimis SMS-ul. Ne rugam ca Dumnezeu sa ne ajute. Toate sticlele cu apa potabila s-au golit si nu aveam cum sa mergem dupa provizii”, a adaugat Joel Escudero.

„Dumnezeu ne-a calauzit si am gasit familia, dar era intuneric bezna si valurile erau puternice asa ca le-am promis sa ne intoarcem astazi. Slava Domnului ca am putut salva alte sapte persoane seara trecuta si le-am dus la familiile lor care erau ingrijorate”, a spus voluntarul Bimboy Soque.

„Dumnezeu v-a trimis ! Urmaresc Club 700 si sunt incurajata cand aud marturiile oamenilor care au primit minuni. Astazi am experimentat ca Dumnezeu este adevarat si ca El e mereu cu noi”, a continuat Lydia Escudero.

intre timp, alte victime s-au bucurat de mancarea si apa distribuita de catre CBN si voluntarii crestini locali. Pentru ei, simplul fapt ca oamenilor le pasa indeajuns sa mearga la ei sa ii ajute, conteaza enorm. CBN ofera ajutor medical si victimelor din alte provincii. Personalul si voluntarii vor continua sa ofere ajutor si in zilele care urmeaza.

Pastorul Youcef Nadarkhani nu a scapat de pedeapsa cu moarteamc_380_3

Pastorul Youcef Nadarkhani a fost acuzat de apostazie in 2010 si condamnat la moarte. O agentie de stiri iraniana pretinde ca pastorul a fost acuzat de sionism si ca reprezinta o amenintare pentru securitatea nationala, infractiuni pedepsite tot cu moartea. Cu toate acestea, versiunea engleza a transcrierii cazului Curtii Supreme nu mentioneaza decat apostazia.

„Pastorul Nadarkhani nu a facut nimic decat sa-si pastreze credinta care este un drept universal. Faptul ca autoritatile iraniene au incercat sa-l forteze sa renunte la credinta lui, violeaza valorile religioase pe care ei pretind ca le apara si incalca orice limita de decenta si chiar obligatiile internationale ale Iranului”, a declarat Jay Carney, purtatorul de cuvant al Casei Albe.

mc_380_4La infatisarea inaintea instantei in urma cu trei saptamani, pastorul  Nadarkhani a refuzat sa se lase de credinta sa. Cand judecatorii i-au cerut sa se pocaiasca, el a raspuns: „A te pocai inseamna sa te intorci. La ce sa ma intorc? La blasfemia pe care o aveam inainte sa cred in Hristos?” intre timp, militantii pentru drepturile religioase continua sa ia apararea pastorului Nadarkhani.  Am vorbit cu Richard Land de la Comisia de Etica si Libertate Religioasa. El spune ca Statele Unite au un rol important in acest caz. „Cred ca exceptionalismul american ne obliga sa fim prietenii libertatii, sa fim prietenii libertatii de constiinta, sa-i ajutam pe cei care n-o au sa o castige si sa vorbim pentru cei care nu pot vorbi pentru ei, ca acest pastor iranian care e un frate crestin si care e intr-o situatie extrema din cauza credintei lui.”

Exista si unele rapoarte contradictorii, cum ar fi o afirmatie de pe pagina de internet a ambasadei iraniene la Londra care spune ca verdictul inca nu a fost pronuntat. Gruparile pentru drepturile omului spun ca aceste afirmatii contradictorii ar putea semnala faptul ca presiunea internationala forteaza regimul sa-si schimbe versiunea.

Problemele sociale ale Bosniei se rezolva cu speranta si dragostemc_380_8

Timp de peste 1400 de zile s-au luptat pe strazile Sarajevoului. Vecin impotriva vecinului si frate impotriva fratelui. Ceea ce croatii catolici, sarbii ortodocsi si bosniecii musulmani si-au facut unii la altii in numele etniei si a religiei a fost de-a dreptul cumplit. Violuri. Purificare etnica. Genocid. Crime cu sange rece. Toate acestea au avut loc. Luptele s-au raspandit din capitala si imediat au cuprins intreaga tara. Cand au incetat focurile trei ani mai tarziu, ororile care s-au intamplat au socat intreaga lume.

mc_380_9Aproximativ 250 000 de bosniaci s-au macelarit pe strazile oraselor Sarajevo, Mostar, Srebrenica si Banja Luka. Ne amintim de aceste orase si de evenimentele ingrozitoare pe care le-am vazut pe ecrane. Astazi, 16 ani mai tarziu, cu mii de oameni inca disparuti, Bosnia ramane bantuita de amintirile razboiului. Diferentele etnice si religioase inca persista.

Vanya Bule nu vrea sa mai treaca printr-un razboi. Vrem sa vedem ceva diferit, sa lasam o mostenire diferita copiilor nostri.”

In ultimii ani ea a incercat sa transforme aceasta bucata de pamant ascunsa intr-o vale si inconjurata de munti, in afara capitalei Sarajevo intr-un loc de impacare. Vara, timp de patru saptamani, ea invita croati, sarbi si musulmani intr-o tabara foarte deosebita.

„Aici vin multi copii, adolescenti, tineri si chiar adulti si raman uimiti de ceea ce vad fiindca n-au vazut altundeva asa ceva.”

Ei experimenteaza si vad aici mesajul sperantei si al dragostei. „Sunt atrasi de unitate. Sunt atrasi de acest loc unde nu exista presiune de etnicitate. Ei pot trai in comunitate, in partasie, in dragoste si comuniune.”

Vanya Bule este o crestina evanghelica. Ea crede ca Hristos este raspunsul pentru Bosnia. „Rugaciunea 'Vie imparatia Ta, faca-se voia Ta in acest loc'  este singura noastra speranta, nu doar pentru vesnicie, ci pentru viata de aici. S-ar putea sa avem un alt razboi, asa ca avem nevoie de Isus ca sa ne schimbam realitatea.”

Vanya este din Croatia si s-a mutat in Bosnia cu cativa ani in urma ca si misionar. Ea a absolvit programul de master in teologie al Universitatii Regent din Virginia. „Cand am mers la Regent, am mers cu convingerea si chemarea sa ma intorc in tara mea. Voiam sa ma echipez cu tot ce aveam nevoie si sa ma intorc.”

mc_380_10Acum ea conduce Emek Beraka, o organizatie care organizeaza programe de evanghelizare in timpul verii. Emek Beraka vine din limba ebraica si inseamna „Valea binecuvantarii”. „Cand acestia vin in tabara noi investim in ei. Apoi ei merg acasa in nord, in est, in vest si sud si duc ceea ce au primit aici. Investind in ei, investim in natiune.”

„Cand plec de aici pot sa spun celor de la scoala ca este posibim sa traim impreuna”, a spus David Hadznic, un participant la tabara.

„Am participat pentru prima data la aceasta tabara in urma cu noua ani si mi-a schimbat viata. Am vazut cum Isus Hristos poate transforma inima si atitudinea fata de ceilalti”, a marturisit Albin Hadzic.

mc_380_11Tabara reprezinta si un timp strategic pentru comunitatea evanghelica din Bosnia. Uitati de ce. In Bosnia e dificil sa vestesti Evanghelia lui Isus Hristos. Pana la urma, este o tara dominata de catolici, ortodocsi si musulmani. Membrii bisericii evanghelice sunt in numar de 700 in intreaga tara.

Este o oportunitate pentru lideri sa se intalneasca, sa stea la partasie si sa se incurajeze unul pe celalalt. Ne rugam pentru trezire, ne rugam unii pentru altii. Este un timp in care Dumnezeu ne incarca si ne improspateaza”, a spus pastorul Karmelo Kresonja.

Organizarea taberei are si ea provocarile ei. Aici nu exista apa calda, nici toalete, iar participantii trebuie sa doarma in corturi. Pe teren nu exista nicio cladire, decat aceasta structura bombardata care serveste drept bucatarie pentru sutele de participanti.In fiecare an incercam sa reparam acea bucatarie bombardata, incercam sa o facem utila.”mc_380_12

Ea are un vis ca intr-o zi sa construiasca o bucatarie adevarata si camere noi ca sa organizeze tabere si in timpul anului. Pentru moment, ea continua sa se roage ca aceasta vale sa fie o binecuvantare pentru natiune.

„Cand ma uit la acesti copii care sunt divizati in orase Bosniei... Cand ma uit la ei jucandu-se impreuna, stand unul langa celalalt inchinandu-se aceluiasi Dumnezeu... Cand ii vad pe ei nu mai vad grupuri etnice, ci locuitori ai Bosniei Herzegovina. Vad o generatie care ar putea avea un viitor diferit”, a concluzionat Vanya.

Misionarul Sam Childers, subiectul filmului „Machine Gun Preacher”
mc_380_6

Sam Childers nu este un pastor obisnuit. El este un predicator din Pennsylvania care a salvat sute de copii rapiti si abuzati din Uganda si Sudan. El a infiintat cateva orfelinate in care i-a adapostit, precum acesta pe care l-am vizitat cu cativa in urma in Nimule, Sudan. Povestea lui este acum relatata in noul film „Machine Gun Preacher” cu Gerard Butler in rol principal.

„Sunt multi oameni care intreaba:  'Sam, care e motivul tau principal?' Acum am ocazia sa fiu in fiecare revista si emisiune TV din Statele Unite. Primul lucru pe care-l spun oamenilor e sa nu uite ca in Darfur copiii sunt ucisi si in sudul Sudanulu  inca exista probleme si sunt cauzate de presedintele din nordul Sudanului, Bashir. Acest om trebuie scos din functie. O spun de fiecare data cand apar la televizor. Asa ca am ocazia sa vorbesc in numele celor care nu pot fi auziti.”

mc_380_5In urma cu doi ani cand am vorbit cu tine, a fost publicata cartea „Another Man's War”, iar acum a iesit filmul “Machine Gun Preacher”. Spune-ne despre film.

„Am fost un pic speriat cand au filmat acest film. Ma intrebam cum va fi. Gerard Butler are un accent scotian foarte puternic. Nu stiu ce a facut, dar nu-l mai are in film.”

- A primit accent de Pennsylvania ?
-Sa stii ca asa a fost. Eu ii spun accent country si l-a prins. Dar eu am fost ingrijorat daca va juca rolul doar cu mintea datorita experientei sale in actorie, sau va juca cu inima. Daca va uitati la film, veti vedea in ochii lui ca a jucat cu inima. Filmul este unul greu. Nu este un film pentru oameni religiosi. Filmul este potrivit pentru crestinii care vor sa vada cum se zideste imparatia. Este un film realizat pentru lumea seculara, dar arata transformarea. Arata cum cel mai afurisit om de pe pamant, cel mai rau dintre ei, adica eu...ii prezinta transformarea, dar si cum ajunge sa fie. El l-a ales pe Isus Hristos. Cred ca bisericile ar trebui sa cumpere toate biletele din cinematografe si sa le ofere oamenilor care nu merg la biserica pentru ca acestia vor vedea credinta unui barbat si riscurile la care s-a supus fiindca l-a ales pe Isus Hristos.
- Care e partea ta preferata din film ? Ce te-a impresionat cel mai mult ?   
- Am vazut filmul de sase ori si de fiecare data plang la secvente diferite. De fiecare data.
- Din cauza copiilor ? Ce te face sa plangi ?
mc_380_7
- Nu neaparat din cauza copiilor, cat din cauza trecutului meu. Am fost o persoana dura si am incercat sa ascund aceasta foarte mult timp. Doar in ultimii ani am inceput sa impartasesc marturia mea. Doar anul trecut, peste 15 000 de persoane au facut legamant cu Hristos fiindca nu mi-a mai fost rusine sa spun cine am fost. Continuam sa ne extindem fiindca misiunea noastra nu se ocupa doar de copiii din Sudan, ci de cei din toata lumea care sufera si mor. Oamenii vin pe calea cea buna datorita filmului si incep sa aibe acelasi lucru pe inima. Asa ca face o treaba minunata. Mergi la film fiindca auzi despre acest barbat, Sam Childers, dar dupa ce-l vizionezi, nu mai are de-a face cu Sam Childers, ci cu tine. Ce vei face tu in continuare?

Conferinta “Un drum nou”, Arad, 21-22 octombrie 2011mc_380_14

Cu mai bine de doi ani in urma, Dumnezeu a pus in inimile unor tineri din Arad o viziune, aceea de a ridica o noua biserica. Credinciosia lui Dumnezeu a fost vizibila prin faptul ca acea viziune s-a implinit sub numele de Adoram. Astazi, biserica Adoram are aproximativ 200 de membrii. Acestia, impreuna cu zeci de alti tineri din Arad s-au bucurat in data de 21 si 22 octombrie de un timp special la conferinta „Un Drum Nou”. Organizata de biserica Adoram, conferinta a oferit participantilor un timp deosebit in care acestia au intrat mai adanc in prezenta lui Dumnezeu.

Intrebat ce anticipeaza pentru seara de inchinare, Sunny, a raspuns: „Prezența Lui, iubirea noastra pentru El. Anticipez o revarsare proaspata a Duhului Sfant, o mc_380_13revarsare proaspata si oameni plecati de aici cu o viziune noua, cu un suflu nou, cu o pasiune noua.”

Impreuna cu Sunny, echipa de inchinare a bisericii a creat un album cu piese care sunt compozitii proprii.Sunt bucuros ca Dumnezeu mi-a pus in inima initierea proiectelor astora cu scrierea de muzica crestina contemporana romaneasca, din inimi de romani. Bineinteles ca au mai avut si altii ideile astea, dar nu la modul cum facem noi. Unde mergem acolo ne intalnim cu o biserica, stam si scriem impreuna, aducem inaintea lui Dumnezeu inima bisericii si a orasului respectiv. Ceva fantastic !”
Invitati speciali la aceasta conferinta au fost Cornel Bistrean, Lee Saville, Mark Serviss si Ronald Wolthuis.

M-am bucurat mult sa fiu aici. Avem multe lucruri de invatat de aici. Imi place foarte mult inima slujitorilor. Au o sensibilitate la vocea Duhului Sfant si avem asa de multe de invatat din asta. Nu e vorba de a invata doar ce-i bine si ce-i rau, ci despre o relatie mult mai intima si profunda cu Dumnezeu ca sa intelegem ce ne spune noua specific El si asta mi-a placut mult”, a spus Daniela Nagy, una din participantele la conferinta.

Pot sa spun ca am observat foamea care o au tinerii pentru Dumnezeu si pentru cunoastere. Aceasta este un lucru care ma bucura. Daca ai foame pentru Dumnezeu, aceasta aduce altitudine mare de tot in relatia cu Dumnezeu, apropiere”, a adaugat Vali Rogoveanu din Oradea.

A fost un timp minunat, a fost chiar fain. Domnul a fost puternic si a fost o prezenta in seara asta si ieri. Cred ca Dumnezeu ridica o generatie si in Arad si cred ca s-a deschis ceva. Cred ca ceva legaturi de pe orasul nostru au cazut si e un inceput. E un inceput pentru Arad si cred ca Dumnezeu continua, ridica o armata de tineri, o armata de oameni care vor mai mult din El. Am avut un timp extraordinar si am fost  surprins de ceea ce Dumnezeu a facut”, a spus Marus Panda, pastor in Biserica Adoram.

Am fost surprins de faptul ca oamenii au intrat in lauda, s-au deschis pentru asta masiv. A fost ceva la nivel general si oamenii au intrat si L-au laudat pe Dumnezeu. Am fost surprins si de numarul mare care a venit”, a adaugat Cristi Galea, pastor in Biserica Adoram.

Lee Saville, unul din vorbitori a marturisit: „Cred ca ceva istoric s-a declanșat in aceasta seara aici. Locuiesc in Romania de 16 ani si foarte rar am vazut ceva asemanator cu lauda, rugaciunea si mijlocirea care a avut loc in aceasta seara. A fost o unitate si dragoste puternica in tot. Cred ca un steag a fost ridicat in aceasta tara si cred ca a fost ridicat la o inaltime foarte mare.”

„Prima impresie pe care am avut-o legata de conferinta a fost libertatea. A fost o mare libertate in randul tinerilor, adultilor, in inchinare si am simtit ca oamenii au putut fi ei insisi. Nu a existat o pretentie ca trebuie sa fii intr-un anumit fel. Oamenii au fost provocati, iar ochii lor au fost spre Domnul care ii iubeste. Provocarea a fost urmatoarea: „Ce vrei sa faci cu viata ta? Vrei sa fii disponibil pentru el ?” Cred ca a fost o mare dragoste in inchinare. Am simtit  ca plutea o dragoste puternica si multi tineri au fost vindecati. De asemenea, in timpul de rugaciune au fost atinsi de Dumnezeu.

Ne-am rugat pentru multi oameni si am avut o slujire profunda. Am fost la multe conferinte, dar nu am vazut nicio conferinta de genul acesta in Romania datorita libertatii si a prezentei lui Dumnezeu si cred ca Dumnezeu face lucruri mare si in randul adultilor”, a concluzionat Ronald Wolthuis.

Alfa Omega TVSusține producția de știri creștine

Prin platforma pe care o avem prin Alfa Omega TV, vă prezentăm evenimente și știri internaționale sau din România din perspectivă creștină, ajutându-vă să înțelegeți mai bine vremurile în care trăim. Însă toate acestea costă. Dacă doriți să vedeți mai multe articole de acest fel, ajutați-ne financiar să continuăm.

sidebar pulsspiritual
sidebar MC
sidebar stiriro
sidebar stiridinisrael
sidebar aotv cinesuntem
sidebar facebook
sidebar revista
sidebar manaprofetica
sidebar crestinul societatea
sidebar creationism
sidebar proviata
sidebar intelegerea vremurilor
sidebar tvlive
sidebar programtv
sidebar receptie
sidebar mediacenter

Alte informatii

Canalul Alfa Omega TV poate fi receptionat gratuit via satelit: Eutelsat E16A, 16 grade Est, Frecventa – 12.717 Mhz, Polarizare Orizontală, Symbol rate - 7500 ks/s, FEC - 3/4, Codare - MPEG-4. Alfa Omega TV Production detine 2 licente de emisie TV pe satelit: canalele Alfa Omega TV si Alfa Omega TV International. SC Alfa Omega TV Production SRL, Str Aurel Pop nr. 8, Timisoara. Reprezentant legal si asociat unic: Petan Tudor. Conducerea societatii: Petan Tudor: director general, coodonator programe; Petan Mirela: director executiv; Mocofan Muguras: director tehnic/dezvoltare.  Cod de conduita profesionala

x

Abonează-te la revista gratuită, la newsletterul nostru email sau la punctele de rugăciune lunare, durează doar câteva secunde.  Abonare

Rugaciune Ai o problemă și ai nevoie de ajutor în rugăciune? Suntem aici pentru tine, te putem sprijini, ne rugăm împreună cu tine! Scrie-ne!

Alfaomega.tv folosește cookies. Info și setări: Politica Cookies. Politica confidențialitate.