„Ierusalim nu este Afganistan” spun organizații israeliene | AO NEWS
O largă coaliție de organizații israeliene și-a exprimat indignarea în urma intenției SUA de a-și redeschide consulatul din Ierusalim pentru arabi și plănuiește o serie de evenimente pentru a protesta față de consulatul american planificat a fi deschis pe strada Agron, situată în vestul Ierusalimului.
Yehudit Katsover și Nadia Matar de la Mișcarea Suveranității au avertizat că „înființarea unui consulat american pentru Autoritatea Palestiniană la Ierusalim înseamnă împărțirea de facto a orașului și transformarea lui în capitala Palestinei”.
Ei au mai menționat că poziția tuturor guvernelor israeliene a fost și rămâne că un Ierusalim unit este capitala indivizibilă a Israelului.
„Ierusalimul nu este Afganistan și nu vom permite ca evenimentele din Kabul să fie reproduse în Ierusalim, Iudeea și Samaria”, au spus ei.
Coaliția intenționează să organizeze miercuri un protest în fața fostului consulat american de pe strada Agron. Se face apel la Administrația Biden să nu mai preseze Israelul pentru a permite o astfel de nedreptate, care ar recompensa terorismul arab palestinian și refuzul acestora de a accepta existența unui stat evreu.
Știre prezentată în cadrul ediției din 26 octombrie 2021 a grupajului informativ AO NEWS.
Click pentru alte știri și reportaje creștine: https://alfaomega.tv/stiri Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje creștine accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega