
Mii de oameni au manifestat împotriva eutanasiei și a avortului la Paris | AO NEWS
Câteva mii de oameni au manifestat la Paris, pe 22 ianuarie împotriva planurilor guvernului francez de a legaliza eutanasia și de a include dreptul la avort în Constituție.
Potrivit organizatorilor, asociația „Marș pentru viață”, aproximativ 20.000 de persoane s-au adunat pe străzi în spatele unui banner pe care scria „Acompaniază moartea, nu o programa”. Potrivit organizatorilor „dreptul de a ucide nu poate deveni o regulă supralegislativă, un drept constituțional. Singurul drept fundamental este dreptul la viață”.
Această demonstrație națională este organizată în fiecare an în jurul aniversării așa-numitei legi Veil privind legalizarea avortului, care a fost adoptată în 17 ianuarie 1975.
Organizatorii au invitat mai mulți vorbitori pro life să vorbească și să-și împărtășească argumentele științifice care le susțin punctul de vedere.
Șase activiste din grupul feminist Femen au încercat să întrerupă marșul, făcând agitație cu sânii goi și cu pantaloni scurți albi pătați cu roșu. Poliția a arestat cinci dintre ele.
Știre prezentată în cadrul ediției din 26 ianuarie 2023 a grupajului informativ AO NEWS.
Click pentru alte știri și reportaje creștine: https://alfaomega.tv/stiri Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje creștine accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega