
Gallant ordonă IDF să pună în aplicare abrogarea Legii dezangajării | AO NEWS
Israel a învățat din greșelile trecutului, când a oferit teren în schimbul păcii cu arabii palestinieni. Nu a primit pace, deși a cedat mai multe teritorii. Dezangajarea israeliană din Gaza și Nordul Samariei a fost o acțiune unilaterală în 2005, în care armata israelienă a evacuat 21 de așezări israeliene din Fâșia Gaza și alte patru localități din nordul Samariei. Autoritatea Palestiniană ar fi trebuit să oprească atacurile teroriste împotriva Israelului, dar nu s-a întâmplat așa.
Dezangajarea a fost propusă în 2003 de premierul de atunci Ariel Sharon, aprobată de Knesset în februarie 2005 și aplicată în lunile august și septembrie.
Actuala coaliție condusă de premierul Netanyahu a revenit asupra acelor decizii și a pregătit IDF pentru a-și consolida prezența în regiune spre a păzi civilii cărora li se va permite acum să reintre în zonele anterior restricționate. Evreii care erau proprietari de drept ale acelor terenuri, sau moștenitorii legali, fac ultimele demersuri pentru a se reîntoarce în vechile locații din Samaria.
Ministrul Apărării Yoav Gallant l-a instruit pe generalul-maior Yehuda Fuchs, comandantul Comandamentului Central al IDF, să pună în aplicare abrogarea Legii dezangajării în nordul Samariei.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 1 iunie 2023.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri