Un libanez creștin ucis de Hezbollah | AO NEWS
Două persoane au fost ucise miercuri în Liban, într-un schimb de focuri între membrii organizației teroriste Hezbollah și locuitorii unui sat creștin.
Un membru al Hezbollah și un locuitor al satului de munte Kahaleh au fost uciși în altercație, la aproximativ 12 km sud-est de Beirut, după cum au declarat surse locale. Părțile s-au acuzat reciproc că au început conflictul soldat cu victime, care a avut loc după ce un camion cu arme de cotrabandă aparținând Hezbollah s-a răsturnat în zonă. Locuitorii din zonă sunt oponenți declarați ai grupării teroriste.
Parlamentarii locali din cadrul Forțelor Libaneze, un partid creștin opus Hezbollah, au acuzat gruparea teroristă că transporta ilegal arme în camion. Hezbollah a spus că vehiculul era proprietatea sa și a acuzat „milițiile” din zonă că i-au atacat echipajul, spunând că un bărbat „care proteja camionul” a fost rănit și mai târziu a murit.
Situația internă din Liban este dezastruoasă cu violente ciocniri între grupările rivale, iar forțele de securitate sunt efectiv inexistente. Potrivit UNRWA în mai puțin de o lună cel puțin 11 persoane au fost ucise și au fost zeci de răniți în astfel de lupte.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 11 August 2023.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri













