2000 de Biblii dăruite la Lyon în prima seară a „Festivalului Luminilor” | AO NEWS
În jur de 2000 de Biblii au fost dăruite în orașul francez Lyon în prima seară a tradiționalului Festival al Luminilor.
Echipa organizației internaționale Tineri pentru Misiune, în colaborare cu Consiliul Național al Evanghelicilor din Franța din regiunea Rhône, a ieșit pe străzi pentru a distribui Biblii gratuite trecătorilor din tot orașul.
Organizația Tineri pentru Misiune a postat un comentariu despre eveniment în care precizează cităm „Suntem surprinși cât de receptivi au fost oamenii. De exemplu la Bellecour mulți musulmani curioși au primit prima lor Biblie”.
Evangelicii din Franța se declară cităm „convinși de necesitatea urgentă de a oferi Cuvântul lui Dumnezeu în țara lor mai mult ca niciodată. În fiecare an, se văd evident nevoile spirituale ale noii generații, care de multe ori nu are o educație religioasă și e mereu în căutare”. Mulți cunosc despre creștinism din auzite sau din tradiții care s-au îndepărtat de Biblie. Toate acestea și multe altele au contribuit la starea în care se află Franța acum.
Scopul organizatorilor este ca anul acesta să depășească numărul de 60.000 de Biblii donate de când a fost lansat proiectul de distribuire a Bibliilor pentru Festivalul Luminilor. Anul trecut, au fost distribuite 7.000 de Biblii.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 11 decembrie 2024.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri













