Donează     Rugăciune       TV LIVE                           
100-steaua
100-istoric
100-teologia
100-pace
100-stiri
100-roaga-te
100-conferinta

Refugiatii sirieni se intorc acasa

Un tata si un fiu se afla printre cei care au fugit pentru a scapa cu viata in timpul genocidului comis de Statul Islamic. Ei au supravietuit in mod miraculos. Paul Strand ne va spune mai multe.

Imaginati-va ca va aflati in situatia acestui tanar Noeh Binoo. Un grup al Statului Islamic este pregatit sa va invadeze orasul, iar voi stiti ca s-ar putea sa va ucida pe voi si pe toti cunoscutii vostri. Cei opt membri ai familiei lui Noeh s-au trezit la aceasta realitate intr-o noapte a anului 2014.

„Ne-am temut cu totii cand am auzit ca o trupa a Statului Islamic se apropie de orasul nostru. Am fost inspaimanti” a spus Noeh.

Kristin Wright de la lucrarea Open Doors a spus echipei CBN ca trupele care protejau orasul lui Noeh , au fugit inainte sa ajunga trupele Statului Islamic. Crestinii din oras au supravietuit datorita preotilor bisericii Caldeene din oras, care s-au dus din casa in casa ca sa avertizeze populatia.

„Ne-a fost teama. Mi-am adunat familia, am urcat in masina si am parasit orasul.” a povestit Haitam Binoo.

In noaptea in care au fugit, in jurul lor se trageau focuri de arma. Curand, Statul Islamic a fost infrant si familia lui s-a putut intoarce, insa casa lor a fost jefuita si distrusa.

„Ne-am bucurat ca ne-am putut intoarce in orasul nostru natal, insa ne-a fost greu cand am vazut casa noastra si alte case distruse.” a mai spus Haitam.

„Cand ne-am intors, m-am dus imediat acasa. Cand am vazut ca totul a ars, am fost foarte trist. Casa a fost noua, tocmai o construisem, si totul a fost incendiat.” a povestit Noeh.

Noeh este pregatit sa o ia de la capat in acest oras aflat pe Campia Ninive, unde crestinii inca mai vorbesc limba aramaica, limba vorbita de Isus. Noeh inca nu stie ce profesie sa aleaga. Fotbalist sau invatator.

Familia lui ar fi putut sa isi piarda viata. Totusi, au pierdut aproape toate posesiunile lumesti si au locuit ani de zile intr-o tabara de refugiati. A fost un test dur, dar…

„Aceasta experienta nu ne-a afectat, ne-a intarit credinta.” a marturisit Haitam.

Kristin Wright de la Open Doors Christian Rights a spus ca crestinii americani au multe de invatat de la fratii lor persecutati pe care ea i-a intalnit in intreaga lume.

„Mi s-a rupt sufletul cand am vazut durerea prin care au trecut crestinii. Insa am fost si uimita de bucuria pe care au simtit-o si de puterea pe care au gasit-o. Sunt de parere ca exista speranta in mijlocul disperarii chiar si pentru crestinii din Orientul Mijlociu. Ei au nevoie de rugaciunile noastre si de ajutorul nostru activ, mai mult ca niciodata.” a spus Wright.

Conform criticilor, crestinii rezolva totul cu cate o rugaciune, insa crestinii sunt de parere ca rugaciunea conteaza.

„Cand am mers in Irak, m-am intalnit cu lideri de biserici care au spus ca au simtit rugaciunile crestinilor din intreaga lume” mai spus Wright.

Noeh va roaga sa continuati sa va rugati pentru el si el va inapoia favoarea.

„Rugaciunea este foarte importanta, insa eu nu m-as rezuma doar la rugaciune.” a spus femeia de la Open Doors.

Ea spune ca este mereu binevenit ajutorul acordat persoanelor ca Noeh: „In prezent, reconstruim case pe Campia Ninive, deoarece crestinii se intorc acasa.”

Stire difuzata in emisiunea Mapamond crestin 730 - 15 iulie 2018. Ultimele stiri crestine - http://alfaomega.tv/stiri 

Alfa Omega TVSusține producția de știri creștine

Prin platforma pe care o avem prin Alfa Omega TV, vă prezentăm evenimente și știri internaționale sau din România din perspectivă creștină, ajutându-vă să înțelegeți mai bine vremurile în care trăim. Însă toate acestea costă. Dacă doriți să vedeți mai multe articole de acest fel, ajutați-ne financiar să continuăm.

sidebar pulsspiritual
sidebar MC
sidebar stiriro
sidebar stiridinisrael
sidebar aotv cinesuntem
sidebar facebook
sidebar revista
sidebar manaprofetica
sidebar crestinul societatea
sidebar creationism
sidebar proviata
sidebar intelegerea vremurilor
sidebar tvlive
sidebar programtv
sidebar receptie
sidebar mediacenter

Alte informatii

Canalul Alfa Omega TV poate fi receptionat gratuit via satelit: Eutelsat E16A, 16 grade Est, Frecventa – 12.717 Mhz, Polarizare Orizontală, Symbol rate - 7500 ks/s, FEC - 3/4, Codare - MPEG-4. Alfa Omega TV Production detine 2 licente de emisie TV pe satelit: canalele Alfa Omega TV si Alfa Omega TV International. SC Alfa Omega TV Production SRL, Str Aurel Pop nr. 8, Timisoara. Reprezentant legal si asociat unic: Petan Tudor. Conducerea societatii: Petan Tudor: director general, coodonator programe; Petan Mirela: director executiv; Mocofan Muguras: director tehnic/dezvoltare.  Cod de conduita profesionala

x

Abonează-te la revista gratuită, la newsletterul nostru email sau la punctele de rugăciune lunare, durează doar câteva secunde.  Abonare

Rugaciune Ai o problemă și ai nevoie de ajutor în rugăciune? Suntem aici pentru tine, te putem sprijini, ne rugăm împreună cu tine! Scrie-ne!

Alfaomega.tv folosește cookies. Info și setări: Politica Cookies. Politica confidențialitate.