Nativitatea pe dealurile Capitoliului
Ei bine, nu e aici numai ca să distreze turiștii. Punctează un aspect important privind dreptul la libertate religioasă.
În fiecare an, activiștii creștini care se luptă pentru acest drept merg între Curtea Supremă a SUA și Capitoliul SUA, și pun în scenă momentul nașterii Domnului Isus.
Interpretarea include prezența Pruncului, precum și a cântăreților, care au fost adunați în jurul ieslei Lui cu peste 2 000 de ani în urmă.
Mulți oameni uită, pierduți în agitația cotidiană și jocurile politice de la Capitoliu.Facem acest lucru dintr-un motiv clar: deoarece nașterea lui Isus Hristos e motivul sărbătorii. Poate că unii vor spune că amplasarea scenei Nativității violează separarea dintre biserică și stat.
Avocatul Mat Staver, de la The Liberty Counsel spune că nu o încalcă.
Separarea dintre biserică și stat nu presupune cenzurarea discursurilor și a punctelor de vedere religioase de către guvern.
Acesta e mesajul principal al sărbătorii Crăciunului. Primul Amendament ne conferă dreptul de a beneficia de permise și de a organiza diferite evenimente pe Dealul Capitoliului. Se întâmplă ca evenimentul nostru să fie o evanghelizare prin punerea în scenă a Nativității. Fiindcă El e pâinea vieții, a cărui venire a fost vestită de îngerii din ceruri.
Participanții s-au rugat, au cântat, și au citit din Biblie - nimic mai mult.
Nu amestecăm politica în asta. Nu propunem niciun tip de legislație.Vrem doar să vă spunem care e adevărata semnificație a acestei perioade. Împărtășim această veste nu doar cu oamenii din capitala Americii, ci cu oameni din întreaga lume, care vor fi surprinși să vadă o punere în scenă a Nativității în fața Curții Supreme a Statelor Unite.
Paul Strand, CBN News, Washington
Sursa: Global News Alliance












