Turiștii se reîntorc în Țara Sfântă
Julie Stahl, corespondenta CBN din Orientul Mijlociu: Pastorul Tom Zelt a condus tururi de studiu biblic în Israel, dar de data aceasta, grupul său a avut parte de o onoare specială să fie primul grup de turiști care a revenit în Israel după închiderile generate de COVID.
Cara Berg, turist: Am fost onorați în moduri în care nici nu mă așteptam. Am fost primiți cu flori, am fost însoțiți prin aeroport. Am fost primiți extrem de bine de către guvernul israelian, cu toții au fost foarte prietenoși. Parcă eram vedete. Mă simt umil să fiu aici și îmi dau seama ce diferență putem face. Știu că numai turul nostru nu va face o mare diferență, dar este un semn al lucrurilor ce vor veni.
Julie Stahl: Un proiect-pilot a permis ca 20 de grupuri cu până la 20 de turiști vaccinați să vină în Israel. Deja urmează să vină alți 1 000 de vizitatori în grupuri până la sfârșitul lunii și începând din iulie, pot veni și turiști independenți.
Adi Aharoni, director executiv, Israel Experts Tour Company: Ca experți israelieni ne simțim mândri și privilegiați să aducem în Țara Sfântă primul grup turistic după o îndelungă epidemie de coronavirus.
Hassan Madah, șeful departamentului american, Tourism Ministry: O mare parte din oameni s-au vaccinat în Israel și am revenit la normal.
Julie Stahl: Membrii grupului au fost testați la aeroport și toți vizitatorii trebuie să fie vaccinați.
Hassan Madah: Sper că în curând vom putea lucra la un sistem diferit, prin care și oamenii care nu au fost vaccinați să poată veni.
Julie Stahl: Echipa Știrile CBN s-a întâlnit cu pastorul Zelt și studenții săi de la Seminarul Concordia din St. Louis, în Orașul Vechi din Ierusalim, pe la finalul turului.
Tom Zelt, pastor, lider de tur al primului grup: Suntem foarte fericiți să putem reveni. Ne simțim foarte bine să fim primul grup care vizităm din nou, toată lumea a fost de treabă și ospitalieră. Este ceva deosebit să poți reveni în locurile unde Dumnezeu a făcut lucruri incredibile pentru noi.
Julie Stahl: Din cauza recentului război de 11 zile cu Hamas, grupul lui Zelt nu a știut până în ultima clipă dacă poate veni, unii au renunțat, dar 12 dintre ei au venit.
Cara Berg: Conflictul care a avut loc înainte să venim ne-a pus într-o stare instabilă emoțional vreme de o săptămână. Simțim o mare ușurare să fim în sfârșit aici și să vedem că este deschis și liber.
Turist: Am avut ceva ezitări din cauza lucrurilor care se întâmplau aici, legat de siguranța noastră și știu că familia mea era îngrijorată.
Julie Stahl: În ciuda provocărilor, excursia are un singur scop.
Cara Berg: Îmi place acest loc fiindcă este autentic. Locurile acestea mi-au influențat credința și îmi stârnesc emoții, pentru că Isus chiar a trăit aici.
Julie Stahl: Hassan Mada de la ministerul turismului spunea pentru Știrile CBN că în anul dinaintea epidemiei de COVID, Israelul a avut 4,5 milioane de turiști.
Hassan Madah: Suntem entuziasmați și dorim să vedem mai mulți oameni. Lucrăm pentru ca mai mulți oameni să poată ajunge aici și să sperăm că vor putea veni oameni din SUA, cât și din alte țări.
Julie Stahl: Julie Stahl, pentru Știrile CBN, din Orașul Vechi, Ierusalim.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje creștine accesând pe pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Alte știri și reportaje creștine: https://alfaomega.tv/stiri
Știre prezentată în cadrul emisiunii „Jerusalem Dateline” 382, difuzată la Alfa Omega TV în iunie 2021.












