Azi are loc al doilea proces împotriva lui Päivi Räsänen | AO NEWS
Päivi Räsänen, politicianul finlandez acuzat că a incitat la ură împotriva homosexualilor în trei cazuri diferite, se va prezenta azi la audieri în fața instanței pentru a doua oară. Azi vor fi prezentate argumentele apărării.
Medic de profesie și creștin evanghelic, este de așteptat ca ea să se apere de acuzațiile aduse de procuror și să-și invoce dreptul de a crede și de a exprima public doctrinele tradiționale creștine cu privire la sexualitatea umană și la căsătorie.
„Procurorul a prezentat în scris multe afirmații false cu privire la discursul și scrierile mele, care au fost cu ușurință infirmate”, a spus parlamentara și fostă ministră de Interne, cu trei zile înainte de a doua audiere.
„Deși procurorul a asigurat la început că procesul nu va fi o inchiziție, totuși a lovit în mod surprinzător o doctrină de bază a creștinismului. Foarte rapid și pe larg, el s-a grăbit să citeze din Biblie, încercând să demonstreze că ea conține paragrafe jignitoare. Procurorul a susținut că părerile mele sunt cunoscute ca doctrină „fundamentalistă”, a încheiat pentru Evanghelical Focus, Päivi Räsänen.
Știre prezentată în cadrul ediției din 14 februarie 2022 a grupajului informativ AO NEWS.
Click pentru alte știri și reportaje creștine: https://alfaomega.tv/stiri Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje creștine accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega












