Criza din Afganistan
David Milibrand, International Rescue Committee: Cu șase luni în urmă, Afganistanul era o țară săracă, o țară foarte săracă. Așa cum a arătat în mod corect senatorul Young, criza climatică și criza COVID au înrăutățit situația. Însă în prezent, Afganistanul e o țară în care domnește foametea, nu doar că e o țară săracă. Cauza foametei este politica economică internațională, care a fost adoptată încă din august.
Președintele Biden a deblocat recent șapte miliarde de dolari americani depozitați în băncile americane. Jumătate din acei bani va ajunge la victime atentatelor de la 11 septembrie sub formă de compensație. Cealaltă jumătate va finanța ajutoarele pentru Afganistan. Jeremy Barker este șeful responsabil de programe și directorul echipei de acțiune a Orientului Mijlociu la Institutul pentru Libertatea Religioasă. Recent, el a stat de vorbă cu John Jessup de la CBN în cadrul emisiunii Faith Nation despre criza care ia amploare în Afganistan și despre impactul situației asupra oamenilor și a Bisericii.
John Jessup, reporter CBN : Jeremy, care e situația în prezent pe teren pentru afganii de rând?
Jeremy Baker, Institutul pentru Libertatea Religioasă: Situația umanitară în Afganistan este cu adevărat uluitoare. Mai bine de jumătate din populația țării are nevoie de ajutor umanitar. În jur de un milion de copii afgani ar putea muri de foame. La asta se mai adaugă problemele de securitate și nu numai. Talibanii încearcă să înțeleagă cum să guverneze țara cu diversele ei grupuri dezbinate. Apoi, cei din SIIL văd o oportunitate pentru a mai câștiga teren. Între acele guverne și problemele de securitate, această situație crește nevoile umanitate. Țara trece printr-o secetă nemaivăzută în ultimii 30 de ani. Așadar, impactul asupra afganilor de rând este imens.
John Jessup: Ceea ce descrii este o suferință imensă. Jeremy, așa cum știi, în acest an, potrivit Open Doors Afganistanul este cel mai periculos loc pentru creștini, și a înlocuit Coreea de Nord, care a fost prima pe listă timp de mai multe decenii. Jeremy ne poți spune numărul creștinilor afgani și pericolele cu care se confruntă sub conducerea Talibanilor?
Jeremy Baker: Înainte de retragerea SUA, Biserica din Afganistan a înflorit. În Afganistan erau de ordinul zecilor de mii de creștini afgani, mulți dintre ei fiind constrânși să părăsească țara. Unii, care deși au avut posibilitatea să fugă, au rămas și se află în clandestinitate, deși știu că, în calitate de creștini, pot fi vizați și vânați. Cei care au avut materiale creștine în casă sau pe dispozitivele electronice au fost arestați. Unii au fost raportați chiar de familia lor. Situația femeilor este deosebit de îngrijorătoare, mai ales a femeilor care fac parte din minorități religioase, în special situația femeilor care s-au convertit la creștinism. În ciuda tensiunii generate de vânarea lor, acești creștinii afgani au decis să rămână și să își iubească aproapele, indiferent de amploarea riscului la care se supun.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje creștine accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega Alte știri și reportaje creștine: https://alfaomega.tv/stiri Știre prezentată în cadrul emisiunii „Mapamond creștin” 918, difuzată la Alfa Omega TV în februarie 2022.












