În ultimul an peste 42.000 de imigranți au venit în Israel | AO NEWS
Cei peste 42.000 de Olim sau emigranți care au venit în Israel în ultimul an vor sărbători joi primul lor Yom HaAtzmaut sau Ziua Independenței, după ce au făcut Aliyah în statului evreu în 2022, un an de vârf pentru Aliyah în ultimii 20 de ani.
Țările de unde provin cei mai mulți imigranți în acest an au fost Rusia, cu 33% dintre imigranți, Ucraina, cu 27% dintre imigranți, urmate de SUA cu 10%, Franța cu 8%, Argentina cu 3%, Belarus tot cu 3% și India cu 2%, conform datelor de la Ministerul Imigrării și Absorbției.
Cel mai în vârstă imigrant bărbat, are 102 ani, și a emigrat din Franța în octombrie, iar cea mai în vârstă femeie are 101 ani, și a fugit recent de războiul din Ucraina în Israel.
De la înființarea statului în urmă cu 74 de ani, peste 3 milioane de evrei au emigrat în Israel. Cel mai intens an de imigrare a fost 1949, când au imigrat aproape 240 de mii de evrei. Cel mai puțin numeros an de imigrare a fost 1986, când au imigrat doar 9.500 evrei.
Știre prezentată în cadrul ediției din 3 mai 2022 a grupajului informativ AO NEWS.
Click pentru alte știri și reportaje creștine: https://alfaomega.tv/stiri Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje creștine accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega












