Israelul ridică starea de alertă a armatei sale la granița de nord | AO NEWS
Israelul ridică starea de alertă a armatei sale de-a lungul graniței de nord pe fondul amenințării de război venite din partea Hezbollah din Liban. Cabinetul de Securitate al Ierusalimului a autorizat pe ministrul Apărării Gantz și premierul Lapid să ia toate deciziile necesare în cazul unei escaladări venite din partea Libanul.
Vorbind la o ceremonie comemorativă pentru cei căzuți în războiul de Yom Kippur din 1973, premierul Yair Lapid a profitat de ocazie pentru a sublinia superioritatea militară a Israelului față de vecinii săi, facând apel la reținere.
Amintim că situația actuală la granița de nord a avut evoluții uimitoare săptămâna trecută. La începutul săptămânii se prefigura semnarea acordului privind granițele maritime între Israel și Liban, cu mari consesii israeliene făcute libanezilor. Apoi în zilele următoare oficialii libanezi au adaugat noi cereri, ceea ce a făcut ca partea israeliană să respingă noile cereri și implicit semnarea unei înțelegeri cu Libanul. Aceast refuz a înfuriat gruparea teroristă Hezbollah care a amenințat cu război.
Departamentul de Stat al SUA consideră că „rămâne posibilă” ajungerea la o soluție și la un compromis de durată pentru disputa maritimă Israel-Liban.
Știre prezentată în cadrul ediției din 10 octombrie 2022 a grupajului informativ AO NEWS.
Click pentru alte știri și reportaje creștine: https://alfaomega.tv/stiri Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje creștine accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega












