Kievul se pregătește pentru o iarnă fără căldură, apă sau curent | AO NEWS
Primarul Kievului, capitala Ucrainei, îi avertizează pe locuitori că trebuie să se pregătească pentru ce e mai rău în această iarnă, dacă Rusia continuă să lovească infrastructura energetică a țării. Asta înseamnă că există posibilitatea să rămână fără electricitate, apă sau căldură în perioada de iarnă.
„Facem totul pentru a evita acest lucru. Dar să fim sinceri, dușmanii noștri fac totul pentru ca orașul să rămână fără căldură, fără electricitate, fără alimentare cu apă, în general, așa că murim cu toții. Și viitorul țării și viitorul fiecăruia dintre noi depinde de cât de pregătiți suntem pentru diferite situații”, a declarat primarul Vitali Klitschko presei de stat.
Rusia s-a concentrat pe lovirea infrastructurii energetice a Ucrainei în ultima lună, provocând penurie de curent electric și întreruperi în toată țara. Kievul avea duminică întreruperi de o oră în anumite părți ale orașului și în zonele limitrofe.
Kievul intenționează să creeze aproximativ 1.000 de puncte de încălzire, dar nu este clar dacă acest lucru va fi suficient pentru un oraș cu 3 milioane de locuitori.
Știre prezentată în cadrul ediției din 8 noiembrie 2022 a grupajului informativ AO NEWS.
Click pentru alte știri și reportaje creștine: https://alfaomega.tv/stiri Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje creștine accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega












