Convertiții afgani povestesc despre cum au fugit de talibani | AO NEWS
Abdulla, în vârstă de patruzeci de ani, soția sa Nilufar și cei trei copii ai lor au fugit din Afganistan când talibanii au venit la putere în august 2021. Trăind acum ca refugiat în Asia Centrală, el povestește cum este viața oamenilor, și mai ales a creștinilor care aleg să rămână în țară.
„Se întâmplă multe lucruri groaznice pe care nu le veți auzi în presă, dar pe care le aflăm de la prieteni și rude. Ei spun că talibanii intră adesea seara în case și ucid oameni din orice motiv. Pur și simplu ucid cu sânge rece, fără întrebări. Chiar pe stradă, ei pot găsi orice motiv, mai ales dacă află că o persoană a lucrat pentru stat sub guvernul anterior sau a servit în armată sau a lucrat într-un birou sau într-o organizație americană.”
„Creștinii sunt uciși imediat. Nu poți fi creștin. A fi creștin în țara noastră era periculos și înainte. În Afganistan, Sharia a fost întotdeauna deasupra legilor civile. Potrivit Sharia, o persoană care și-a abandonat religia este demnă de moarte. Deci era periculos înainte să vină talibanii, iar acum situația pentru creștini este și mai rea”.
El încheie mărturia lui spunând că imediat după ce s-a convertit la creștinism a trebuit să fugă împreună cu întreaga familie pentru a fi în siguranță.
Știre prezentată în cadrul ediției din 14 ianuarie 2023 a grupajului informativ AO NEWS.
Click pentru alte știri și reportaje creștine: https://alfaomega.tv/stiri Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje creștine accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega












