„În Siria, situația este mult mai dificilă din cauza lipsei de resurse” | AO NEWS
Mai multe biserici evanghelice din Siria au început să îi ajute pe cei afectați de cutremurele devastatoare de săptămâna aceasta.
Ibrahim Nseir, pastor prezbiterian al Sinodului Național Evanghelic din Siria și Liban, ce aparține de Alianța Evanghelică din Orientul Mijlociu, a explicat pentru Evangelical Focus situația din orașul Alep. „Copiii țipau, femeile plângeau, iar bărbații erau atât de confuzi, încât nu știau ce să facă. Nu sunt locuri unde să meargă, vremea este foarte rece. Oamenii din Alep suferă și noi, ca lideri ai bisericii locale, suntem dispuși să ajutăm. Există o mare nevoie de medicamente și alimente. Oamenii sunt pe străzi și sunt distrugeri peste tot... rugați-vă pentru noi”, a adăugat Nseir.
„În Siria, situația este mult mai dificilă din cauza lipsei de resurse”. El mai explică modul în care unele biserici, cum ar fi Biserica Legământului și Biserica Prezbiteriană din Alep, și-au deschis porțile și au început să primească oameni în interiorul lăcașelor de cult.
Știre prezentată în cadrul ediției din 9 februarie 2023 a grupajului informativ AO NEWS.
Click pentru alte știri și reportaje creștine: https://alfaomega.tv/stiri Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje creștine accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega












