Hamas trage împotriva civililor care evacuează tabăra de refugiați | AO NEWS
Sâmbătă, în timpul luptei din tabăra de refugiați Shati din Gaza, teroriștii Hamas au tras asupra palestinienilor care încercau să evacueze tabăra printr-un culoar umanitar, au anunțat Forțele de Apărare ale Israelului.
Potrivit IDF, soldații au întors focul, eliminând teroriști.
Între timp, purtătorul de cuvânt al Forțelor de Apărare ale Israelului, contraamiralul Daniel Hagari, a declarat sâmbătă seara reporterilor că Spitalul Shifa, cea mai mare unitate medicală din Gaza, nu este sub asediu.
Conform datelor oferite, se pare că IDF înconjoară o zonă triunghiulară de trei spitale în care Hamas își adăpostește sediul, Spitalele Shifa, Al-Quds și Indonezia. Sediul principal al Hamas este situat sub imensul complex al Spitalului Shifa din nordul Fâșiei Gaza.
O unitate israeliană a Brigăzii Givati a ajuns săptămâna aceasta la Spitalul Rantisi, după ce timp de trei zile le-a cerut civililor să plece prin apeluri telefonice și distribuind pliante, conform purtătorului de cuvânt al IDF. În cele din urmă, armata israeliană și-a dat seama că Hamas ținea ostatici în facilitățile spitalului. În orele care au urmat, soldații s-au apropiat de spital, punându-se pe ei înșiși în pericol, pentru a crea o rută de ieșire pentru civilii palestinieni.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 13 Noiembrie 2023.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












