Noua tehnologie permite o acoperire mai mare pentru comunitățile persane | AO NEWS
Un sistem de camere virtuale de ultimă generație instalat la studioul SAT-7 din Limassol în Cipru duce mai multe programe în limba persană la noi culmi.
Acesta le permite prezentatorilor și reporterilor să se deplaseze și chiar să interacționeze cu un mediu virtual proiectat digital, care va permite emisiunilor creștine de televiziune să ajungă la mai mulți creștini iranieni și afgani persecutați.
Televiziunea creștină SAT-7 utilizează tehnologia avansată pentru a ajuta la slujirea și sprijinirea creștinilor izolați care se confruntă cu persecuția în Iran și Afganistan. Dezvoltat de Red Spy, SAT-7 folosește realitatea virtuală pentru a crea seturi cu care prezentatorii săi pot interacționa chiar și din locuri diferite. Directorul departamentului din Marea Britanie este Rachel Fadipe.
Vrem să oferim emisiuni de calitate pentru comunitatea persană din întreaga lume, care este foarte numeroasă și ei sunt adesea izolați. Acesta este felul nostru practic de a sprijini cu adevărat biserica din Iran, Afganistan și Tadjikistan într-un mod cât mai accesibil și pe înțelesul tuturor.
Pe lângă utilizarea acestei tehnologii actuale pentru a fi alături de creștinii izolați, Rachel spune că ei vor să ajungă și la cei care nu-L cunosc încă pe Hristos.
Speranța noastră este într-adevăr ca acei oameni, care au întrebări, să găsească răspunsurile pentru ele. Primim o mulțime de contacte de la oameni de toate credințele, care încep să înțeleagă creștinismul într-un mod în care nu au mai făcut-o înainte să urmărească programele SAT-7.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 17 februarie 2024.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












