Germania are cu 630.000 de catolici mai puțin | AO NEWS
Statisticile publicate de Biserica Romano-Catolică din Germania arată că aceasta a pierdut 628.000 de membri în anul 2023.
Peste 402.000 de oameni au părăsit Biserica Romano-Catolică în mod intenționat, iar restul reprezintă decesele membrilor. În schimb, doar 5.700 de copii născuți au devenit noi membri ai Bisericii. Poate și mai semnificativă este scăderea puternică a botezurilor nou-născuților și a nunților. Biserica Romano-Catolică continuă să reprezinte totuși 24% din populație.
Tendința de secularizare a Germaniei este evidentă. În mai, biserica protestantă națională din Germania a anunțat și ea datele pentru anul 2023, când a pierdut 593.000 de membri, inclusiv aproximativ 380.000 de părăsiri voluntare. Biserica protestantă reprezintă acum 21,9% din populație.
Conform mai multor ONG-uri creștine, comunitatea religioasă care are o creștere constantă în Germania, este cea a musulmanilor.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 1 iulie 2024.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












