ONU reînnoiește mandatul forțelor de menținere a păcii din Liban | AO NEWS
Consiliul de Securitate al Națiunilor Unite a reînnoit miercuri mandatul Forțelor de Menținere a Păcii ale ONU în sudul Libanului, fără a menționa Hezbollah sau a condamna gruparea teroristă.
Acțiunea ONU confirmă rezoluția 1701 din anul 2006, care a pus capăt ostilităților dintre Israel și Hezbollah și include dezarmarea completă a tuturor grupurilor armate din Liban.
Reînnoirea mandatului UNIFIL vine în ciuda dovezilor clare că trupele de menținere a păcii au făcut puțin pentru a împiedica Hezbollah să opereze deschis acolo, deoarece gruparea teroristă a reușit să lanseze aproximativ 8.000 de rachete și drone în Israel în ultimele zece luni.
Reprezentantul SUA la ONU, Robert. A. Wood, a subliniat că niciuna dintre națiunile prezente nu ar suporta ele însele ceea ce Israelul trebuie să îndure din partea Hezbollah.
Israelul a salutat decizia ONU, dar a avertizat că, din moment ce forțele de menținere a păcii ale ONU nu fac nimic pentru a menține pacea, Israelul trebuie să facă singur totul în acest scop.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 30 august 2024.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












