Numărul vizitelor evreiești la Muntele Templului la un maxim istoric | AO NEWS
Numărul vizitelor evreilor la Muntele Templului din Ierusalim au atins un nivel maxim, în vreme ce premierul israelian Benjamin Netanyahu și președintele Isaac Herzog au subliniat recent fiecare angajamentul Israelului față de actualul status quo asupra locului sfânt.
Aceste declarații au venit ca răspuns la comentariile recente ale ministrului Securității Naționale, Itamar Ben-Gvir, care a susținut construirea unei sinagogi la locul sfânt.
Înainte de Anul Nou evreiesc, organizația Beyadenu din Ierusalim a raportat că 52.337 de evrei au vizitat Muntele Templului de la ultimul Rosh HaShanah. Beyadenu, o organizație dedicată întăririi legăturilor evreiești cu Muntele Templului, efectuează tururi zilnice la locul sfânt. Recordul anterior a fost de 51.483 de vizite evreiești în 2022.
Muntele Templului, unde au fost construite primul și al doilea templu evreiesc, este cel mai sfânt loc din iudaism. De la eliberarea Ierusalimului din 1967 de sub ocupația iordaniană, numărul vizitelor evreilor pe Muntele Templului a crescut constant, cu o accelerare vizibilă în ultimii 5 ani. Actualele reguli datează de pe vremea ministrul apărării Moshe Dayan, care a fost de acord să lase garda islamică Waqf să continue să gestioneze afacerile de zi cu zi ale locului sfânt, în timp ce Israelul va menține suveranitatea generală și va fi responsabil pentru securitate.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 10 septembrie 2024.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












