Armata israeliană va rămâne în Liban încă 3 săptămâni | AO NEWS
Statele Unite, Israelul și Libanul au anunțat că acordul de încetare a focului între Israel și Liban a fost prelungit până pe 18 februarie.
Motivul prelungirii constă în faptul că Hezbollah este prezent la sud de râul Litani și armata israeliană nu s-a retras complet din sudul Libanului. Zeci de ofițeri ai Forțelor Armate Libaneze au scurs informații către Hezbollah, permițând grupării teroriste să evite raidurile israeliene și să împiedice descoperirea depozitelor de arme, potrivit unui raport al cotidianului The Times.
În contextul prelungirii prezenței IDF, au avut loc revolte în ultimele 2 zile, în cadrul cărora mulțimi de libanezi, majoritatea purtând steaguri Hezbollah, au protestat violent. Armata israeliană a tras focuri de avertisment către cei care s-au apropiat prea mult de pozițiile israeliene, iar, conform Ministerului Sănătății din Liban, 22 de persoane au fost ucise și peste 100 rănite.
Hezbollah a publicat un anunț în ziarul libanez „Al-Akhbar” în care îndemna populația civilă să nu țină cont de prelungirea staționării IDF în Liban și să se întoarcă la case lor, sfidând dispozițiile oficialilor libanezi și ai armatei israeliene. Cităm „Oamenii nu trebuie să aștepte aprobări. Aceasta ar putea fi o cotitură în conflict, deoarece astăzi ar putea muri și mai mulți oameni”.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 28 ianuarie 2025.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












