IDF va rămâne în zona siriană a Înălțimilor Golan | AO NEWS
Trupele israeliene care controlează zona de tampon de la granița Israeliană cu Siria în perimetrul Înălțimilor Golan vor rămâne acolo cităm „pe termen nedeterminat”, a declarat ministrul israelian al Apărării, Israel Katz.
În declarațiile anterioare, Katz și premierul Netanyahu au spus că trupele israeliene vor rămâne acolo până când Siria va reuși să-și depășească problemele interne și vor fi găsite noi aranjamente cu noul guvern sirian. IDF a primit ordin să rămână în regiunea muntoasă pe timpul iernii.
Trupele israeliene staționează în fosta zonă demilitarizată, care separă Siria de Israel și care a fost abandonată de armata regimului Assad atunci când s-a prăbușit și a căzut în mâinile rebelilor conduși de gruparea islamistă Hay'at Tahrir al-Sham.
IDF a publicat marți imagini care arată construirea mai multor avanposturi ale IDF în zonă, cu accent pe aprovizionarea soldaților cu echipament adecvat pentru a înfrunta condițiile dure de iarnă din Înălțimile Golan.
Pe de altă parte, înalți oficiali de la Casa Albă le-au transmis oficialilor israelieni că președintele Trump ia în calcul să retragă miile de soldați americani aflați în prezent în Siria.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 30 ianuarie 2025.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












