Autoritatea Palestiniană operează trecerea Rafah dintre Israel și Gaza | AO NEWS
La sfârșitul săptămânii trecute, trecerea Rafah a fost redeschisă pentru trafic, iar în ultimele două zile, Autoritatea Palestiniană s-a implicat în operațiunile sale, în ciuda promisiunilor contrare ale premierului israelian Netanyahu.
Potrivit presei israeliene, reprezentanții Autorității Palestiniene operează trecerea împreună cu o forță europeană și cu agenți de securitate egipteni. Israelul nu are o prezență la punctul de trecere, dar este implicat indirect în verificarea celor care pot părăsi Gaza.
În ultima lună, Autoritatea Palestiniană s-a pregătit prin gruparea Fatah să preia controlul asupra trecerii și a organizat întâlniri cu sursele egiptene și israeliene în acest scop.
De partea egipteană a graniței cu Israelul armata egipteană a comasat tehnică militară modernă impresionantă, tancuri, echipamentente de artilerie și soldați. Ambasadorul Israelului la ONU, Danny Danon, și-a exprimat recent îngrijorarea cu privire la acumularea militară a Egiptului, pentru că nu există nicio amenințare pentru Egipt.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 5 februarie 2025.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












