Iranul respinge planul lumii arabe pentru Gaza și cere distrugerea Israelului | AO NEWS
Regimul iranian a respins planul de reconstrucție pentru Gaza făcut de statele arabe, care a fost prezentat săptămâna trecută la summitul de la Cairo.
Adresându-se Organizației pentru Cooperare Islamică, ministrul iranian de externe Abbas Araqchi a articulat opoziția Teheranului față de soluția a două state spunând cităm „cu respectul cuvenit pentru punctele de vedere ale unor țări surori cu privire la soluția cu două state, Republica Islamică Iran își menține opinia că această soluție nu va fi în beneficiul poporului palestinian. În opinia noastră soluția este un singur stat, cel al Palestinei,” a argumentat Araqchi.
„Un singur stat” în concepția iraniană presupune excluderea Israelului din ONU și creerea unui singur stat cu o majoritate arabă, iar
populația evreiască israeliană actuală să fie ori expulzată, ori supusă guvernării islamice ca minoritate.
Liderul suprem iranian Khamenei a respins oferta de negociere din partea administrației Trump în legătură cu programul nuclear iranian și cu programul de dezvoltare a rachetelor. Într-un discurs recent, liderul religioas al iranului a spus cităm „situația dintre America și Iran este după cum urmează: când voi scandați „Moarte Americii”, acesta nu este un simplu slogan, aceasta este o afirmație politică.”
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 10 martie 2025.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












