Trump va vizita Arabia Saudită la mijlocul lunii mai, în prima sa călătorie în străinătate | AO NEWS
Președintele american Donald Trump este de așteptat să călătorească în Arabia Saudită la mijlocul lunii mai, marcând astfel prima sa călătorie în străinătate de la întoarcerea la Casa Albă, anunță presa din Golf citând surse americane.
Nu există planuri în acest moment pentru o călătorie în Israel. Decizia lui Trump de a vizita Arabia Saudită evidențiază importanța pe care o acordă administrația sa țărilor din Golf, în special în domeniile cooperării economice și investițiilor.
Discuții despre vizită au avut loc între înalți oficiali americani și saudiți în ultimele săptămâni, inclusiv pe marginea negocierilor privind războiul din Ucraina. O dată inițială pentru călătorie a fost desemnată ziua de 28 aprilie, dar aceasta a fost amânată din motive necunoscute. Vizita este de așteptat să se concentreze pe investițiile străine, consolidarea legăturilor cu țările din Golf și abordarea conflictelor în curs din Orientul Mijlociu.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 7 aprilie 2025.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












