SUA pregătește un acord major cu Arabia Saudită privind armele | AO NEWS
Statele Unite se pregătesc să facă public un acord militar semnificativ de apărare cu Arabia Saudită, care ar putea depăși suma de 100 de miliarde de dolari.
Anunțul e preconizat să se alinieze cu vizita programată a președintelui Donald Trump în regat în luna mai, se arată într-un raport Reuters. Directorii mai multor firme americane de apărare iau în considerare călătoria în Arabia Saudită, ca parte a delegației americane în timpul călătoriei lui Trump.
Acest probabil acord privind armele vine în urma eforturilor nereușite ale administrației Biden de a asigura un acord de apărare și normalizare cu Riyadh, care ar fi inclus recunoașterea saudită a Israelului în schimbul unor garanții de securitate și limitări legăturilor cu China.
Congresul a impus restricții privind vânzările de arme ofensive către Arabia Saudită în 2021, sub conducerea lui Biden, invocând îngrijorări cu privire la victimele civile din Yemen și la încălcările drepturilor omului, în special după uciderea jurnalistului Jamal Khashoggi.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 29 aprilie 2025.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












