Administrația Trump declară că luna iunie nu mai este „Luna Mândriei LGBT” | AO NEWS
Casa Albă a declarat oficial că luna iunie nu va mai fi Luna Mândriei LGBT.
Acest lucru vine în contextul în care liderii republicani din Congres se îndreaptă în aceeași direcție, iar tot mai multe companii renunță la promovarea steagurilor curcubeu și a altor articole cu tematică LGBT în magazinele de vânzare cu amănuntul.
Secretarul de presă al Casei Albe, Karoline Leavitt, le-a declarat reporterilor că biroul Casei Albe „nu are planuri” de a emite o proclamație care să recunoască luna iunie drept Luna Mândriei. „Nu există planuri pentru o proclamație pentru luna iunie”, a spus Leavitt, „dar vă pot spune că acest președinte este foarte mândru să fie președinte pentru toți americanii, indiferent de rasă, religie sau crez.”
Parlamentarii republicani intenționează să meargă mai departe, anunțând o rezoluție care va declara luna iunie drept „Luna Familiei”, a relatat pentru prima dată Daily Wire.
În 1999, fostul președinte Bill Clinton a numit luna iunie „Luna Gay și Lesbiene”. Un deceniu mai târziu, președintele de atunci, Barack Obama a extins-o prin includerea persoanelor bisexuale și transgender și a redenumit-o „Luna Mândriei LGBT”. În 2021, administrația Biden a extins și mai mult celebrarea pentru a include și persoanele queer - numind celebrarea „Luna Mândriei LGBTQ+”.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 11 iunie 2025.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












