Creștinii au parte de o intensificare a persecuției în Turcia | AO NEWS
În ultimii ani, persecuția împotriva creștinilor din Turcia s-a intensificat. Pe fondul mai multor incidente, Turcia a urcat cinci locuri, ajungând pe locul 45 în Lista Mondială de Supraveghere a Open Door pentru anul 2025, care clasează cele mai dificile locuri pentru a fi creștin.
Din cauza încălcărilor constante ale libertății religioase de către guvern, Comisia SUA pentru Libertate Religioasă Internațională a emis o declarație prin care solicită Departamentului de Stat al SUA să includă Turcia pe Lista sa Specială de Supraveghere.
Alianța Evanghelică Mondială, Open Doors International și alte câteva organizații creștine s-au întâlnit în cadrul celui de-al 58-lea Consiliu pentru Drepturile Omului unde Ramazan Arkan, pastorul Bisericilor Evanghelice din Antalya, Turcia, a detaliat situatia. Cităm „Bisericile turcești se confruntă cu multe dificultăți și multă discriminare și, din păcate, atunci când am încercat să abordăm aceste probleme cu autoritățile turce, am fost cel mai adesea ignorați, deoarece creștinii reprezintă minoritatea religioasă din Turcia”, a spus el.
Din aceste motive, unele biserici și-au închis ușile, iar tot mai mulți lideri creștini părăsesc voluntar țara.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 9 septembrie 2025.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












