Un general iranian amenință cu atacuri asupra centrelor economice din Golf | AO NEWS
Consilierul superior al Corpului Gardienilor Revoluției Islamice, Ebrahim Jabbari, a lansat un avertisment privind extinderea țintelor militare către infrastructura economică a statelor din regiune.
Teheranul condiționează încetarea acestor represalii de oprirea bombardamentelor executate de IDF și forțele americane asupra teritoriului iranian, subliniind că nicio țară din Golf nu va fi în siguranță. Oficialul iranian a susținut că strâmtoarea Ormuz este practic blocată pentru navigație, prognozând o explozie a prețului petrolului până la pragul de 200 de dolari pe baril.
Emiratele Arabe Unite și Arabia Saudită analizează posibilitatea lansării unor lovituri directe împotriva Iranului, după ce Abu Dhabi a fost ținta a peste 800 de drone în ultimele trei zile.
China, Rusia și Turcia au cerut insistent încetarea imediată a războiului din Iran. Președintele turc Recep Tayyip Erdogan a condamnat ambele părți din conflictul în curs și a dezvăluit că guvernul său depune eforturi diplomatice „intense” pentru a pune capăt războiului.
China, care depinde în mare măsură de importurile de petrol din Iran, este îngrijorată că un război prelungit ar putea perturba aprovizionarea economiei sale.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 6 martie 2026.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri












