Crește persecuția creștinilor pe plan global
David Curry, președintele organizației Open Doors: Coreea de Nord este o țară care ne îngrijorează de 18 ani. Guvernul deține controlul în țară. 60.000 de creștini au fost trimiși în lagărele de muncă forțată deoarece au avut în posesie o Biblie.
Organizația Open Doors a mai identificat niște tendințe îngrijorătoare privind persecuția, printre care și creșterea supravegherii. Potrivit lui Curry, din acest punct de vedere, China este pe primul loc. Nu este vorba de a-i supraveghea doar pe cetățenii Chinei, ci ajută și alte dictaturi să procedeze la fel.
David Curry: Persecutarea creștinilor din China este un fapt înspăimântător deoarece China realizează un model de persecutare pentru alte dictaturi din lume folosind supravegherea. Ei monitorizează comportamentul creștinilor privind prezența la biserică, prezența copiilor la școala duminicală, considerând aceste activități ca fiind negative. Ei combină aceste date cu supravegherea, însă nu doar pe străzi pentru a-și proteja cetățenii, ci folosesc supravegherea invazivă și în biserici. Ei închid bisericile în case, care nu se supun regimului, și arestează pastori. Știre difuzată în cadrul emisiunii „Mapamond creștin” 810 – ianuarie 2020. Fii la curent cu ultimele știri creștine: https://alfaomega.tv/stiri













