
„Biblia aduce libertate socială și politică” | AO NEWS
Întâlnirea anuală organizată de Alianța Evanghelică Spaniolă cu titlul Idea 2024, a avut loc în orașul Jerez de la Frontera, din sudul Spaniei, în perioada 16-18 februarie.
Scopul întâlnirii a fost analiza influenței ideologiilor asupra stării libertăților fundamentale din țară.
Președintele Alianței, Marcos Zapata, a deschis evenimentul, la care au participat în jur de 120 de persoane, spunând că bunăstarea și succesul democațiilor occidentale de azi se datoreză în mare măsură gândirii protestante. Profesorul de Filosofie a Dreptului la Universitatea din Cádiz, Manuel Jesús Rodríguez, a reamintit că doctrina drepturilor omului are la bază învățăturile fundamentale ale Bibliei despre valoarea omului, a vieții și a liberțății de conștiință.
Politiciana Ana Hérica Ramos a spus că este îngrijorător faptul că „societatea s-a structurat într-o serie de ideologii și formează blocuri din ce în ce mai polarizate, de parcă libertatea și egalitatea ar fi lucruri anonime. Respectul este instrumentul dialogului.”
Una dintre cele mai importante concluzii a întâlnirii a fost că Biblia este cheia în dezvoltarea drepturilor fundamentale, ea, cităm, „aduce libertatea socială și politică. Trebuie citită. Problema este că oamenii nu o mai citesc.”
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 22 februarie 2024.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri