Nikki Haley: Activitățile UNRWA anti-Israel erau cunoscute | AO NEWS
Fostul ambasador al SUA la ONU, Nikki Haley, a comentat decizia Israelului de a bloca activitățile UNRWA pe teritoriul național spunând că toate criticile aduse Knessetului nu sunt fondate.
„Știam cu mult înainte de 7 octombrie că UNRWA a răspândit ura anti-Israel. De aceea, SUA au încetat să le mai dea sute de milioane de dolari când eram la ONU”, a spus fostul ambasador din timpul administrației Trump.
Comentariile lui Haley vin la o zi după ce Knessetul a aprobat cu o majoritate istorică de 92 din 120 de deputați proiectele de lege care interzic UNRWA. Legislația a fost criticată pe scară largă de oficiali ai ONU și de câțiva șefi de state, inclusiv de purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Matthew Miller, care a spus că Statele Unite sunt „profund tulburate”.
Ambasadoarea americană la ONU Linda Thomas-Greenfield recunoaște necesitatea reformelor în agenția ONU pentru „refugiații palestinieni”, dar crede că nu există nicio alternativă.
Chuck Holton, corespondent de război pentru CBN, a contrazis afirmațiile administrației Biden, spunând există alternative, deoarece sunt mai multe organizații, chiar și la ONU, care ar putea prelua activitățile UNRWA, ca de exemplu UNHCR.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 31 octombrie 2024.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri













