Liderul iranian, ayatollahul Khamenei, se ascunde într-un buncăr subteran | AO NEWS
Liderul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, s-a mutat într-un buncăr subteran din Teheran din cauza semnelor tot mai numeroase ale unui atac militar american asupra țării, a relatat Iran International.
Conform informațiilor iraniene, buncărul subteran special este format din tuneluri interconectate, fiind localizat în zona Teheran.
Khamenei senior a transferat mai multe responsabilități fiilor săi, potrivit raportului. Masoud Khamenei, al treilea fiu al său, este acum responsabil pentru sarcinile zilnice de birou, iar Mojtaba Khamenei, un alt fiu, menține contactul cu oficialii guvernamentali.
Raportul vine în contextul în care speculațiile despre un atac american asupra Republicii Islamice s-au intensificat în ultimele zile, pe măsură ce forțele americane s-au înmulțit în zonă. Canalul de televiziune Iran International a relatat astăzi că, pe baza analizelor rapoartelor clasificate și a mărturiilor echipelor medicale și ale familiilor celor uciși, peste 36.500 de civili iranieni au fost uciși în timpul reprimării protestelor de către regim la Teheran, la începutul lunii ianuarie.
Știre prezentată în cadrul emisiunii „AO NEWS” din 27 ianuarie 2026.
Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje din perspectivă creștină accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega
Click pentru alte știri și reportaje din perspectivă creștină: https://alfaomega.tv/stiri













