Israelul acuza Hezbollah de terorism
Israelul spunea ca gruparea terorista din Liban, Hezbollah, pune la cale o retea terorista de-a lungul granitei cu Siria, pentru a ataca Israelul.
Israelul a expus o retea terorista a Hezbollah, aflata in partea siriana a Inaltimilor Golan.
„Hezbollah e o organizatie terorista de stat, un delegat al Iranului. Ei fac jocurile Iranului, iar aceasta retea terorista e parte a planurilor de agresiune a Iranului contra Israelului.”
Premierul israelian Benjamin Netanyahu spunea ca are un mesaj pentru Iran si Hezbollah: „Israelul stie ce faceti voi si unde operati. Ceea ce am aratat astazi e doar varful aisbergului. Noi stim mult mai multe.”
Netanyhu a vorbit dupa ce armata israeliana a publicat informatii care, in trecut, erau secrete. Intr-un video pe Facebook, la Inaltimile Golan, purtatorul de cuvant al armatei, Jonathan Conricus, spunea ca reteaua terorista e compusa din sirieni, dar condusa de libanezi si strategi din cadrul Hezbollah, sprijinita de Iran.
Omul de baza din spatele retelei e un terorist cunoscut, Ali Musa Daqduq. El are o istorie care i-ar interesa pe americani, fiindca e responsabil de rapirea si executia a cinci soldati americani in Irak in 2007. A fost inchis in Irak chiar, iar apoi a fost eliberat in cadrul unui schimb de prizonieri.
Potrivit armatei israeliene, reteaua ar fi luat fiinta vara trecuta, dupa ce regimul presedintelui sirian Bashar al-Assad a recapatat controlul in regiune. Armata a publicat acest videoclip in care prezenta un avanpost cu afiliere terorista in partea siriana a Inaltimii Golan.
Aceasta harta a zonei arata cele doua sedii ale Hezbollah din Beirut si Damasc, ca si infrastructura si operatiunile de pe front de la granita cu Israel.
Oricine e interesat de stabilitatea regionala, ar trebui sa fie ingrijorat ca Hezbollah vrea sa construiasca o retea terorista la granita noastra.
Netanyahu spunea ca Israelul va face ceea ce trebuie sa faca pentru a se apara: „Vom continua sa folosim toate mijloacele, secrete sau publice, pentru a bloca eforturile Iranului de a folosi Siria, Liban si Gaza ca baze ale sale din care sa atace Israelul.”
Mai devreme in aceasta saptamana, Netanyahu a vizitat Inaltimile Golan impreuna cu senatorul american Lindsey Graham. Graham spunea ca ar vrea sa indemne Congresul American sa recunoasca zona ca fiind parte din Israel, fiindca acest lucru e cel mai bun pentru America. El mai spunea ca in Congres exista sustinere din partea ambelor tabere pentru a recunoaste acest platou strategic ca fiind parte din Israel.
„La Departamentul de Stat avem o harta in care aceasta zona, Golan, e socotita a fi teritoriu disputat. Obiectivul meu e sa incercam sa convingem administratia sa schimbe aceasta desemnare, in a spune ca nu e teritoriu disputat. Regiunea Golan nu e disputata, e in mainile Israelului si va ramane asa pentru totdeauna.”
Inaltimile Golan sunt parte din mostenirea biblica a evreilor si a revenit in mainile Israelului dupa castigarea Razboiului de Sase Zile din 1967.
De ani buni, aceasta a fost granita cea mai linistita din Israelului, insa de cand a izbucnit razboiul civil sirian, granita a devenit mai instabila. Acum, cu prezenta Iranului in Siria, zona e si mai critica pentru Israel.
Stire difuzata in emisiunea Jerusalem Dateline 270 - martie 2019. Ultimele stiri crestine: http://alfaomega.tv/stiri












