Apă curată pentru locuitorii din Myanmar
În ultimii ani, locuitorii din Myanmar au avut parte de o libertate remarcabilă și de progres. În ciuda schimbărilor economice și politice, multe comunități precum cea din satul Nyaung Ta Kar încă duc lipsă de apă potabilă.
În perioada acestui sezon ploios, în multe zone inundate din Myanmar, oamenii speră să se oprească ploile. Dar în acest sat, oamenii se bucură de ploaia care umple aceste bazine, deoarece localnicii folosesc apa la gătit, la spălat și la băut. În lunile de vară, oamenii se aprovizionează cu apă din heleșteie. Din cauza lipsei de apă curată, oamenii se îmbolnăvesc de diaree și boli de piele.
De mai mult de patru ani, pastorul Nyi Nyi Htwe se roagă în fiecare seară ca Dumnezeu să trimită apă curată:
``Ne rugăm pentru apă curată, pentru satul nostru, deoarece copiii se îmbolnăvesc. Aceștia se îmbolnăvesc mereu de scabie din cauza apei murdare. Și fiica mea fost bolnavă.``
Pastorul Nyi Nyi Htwe spunea că au încercat de șapte ori să sape fântâni, dar au eșuat, până când echipa de ajutorare a CBN-ului a început un parteneriat cu Biserica și cu localnicii pentru a construi o fântână.
``Au venit diferite organizații, dar nu au reușit să facă nimic deoarece nu au săpat suficient de adânc``, spunea pastorul Nyi Nyi Htwe.
``Comunitatea este implicată în proiectele noastre. De asemenea, săpăm fântâni împreună cu Biserica, pentru ca tot mai mulți oameni să poată să vină aici, așa cum spune și Isus în Biblie: „Dacă însetează cineva să vină la Mine și nu îi va mai fi sete niciodată.” Când oamenii vin să ia apă de aici, sunt bineveniți și la biserică``, spunea Jesse Tun.
``Cred că echipa CBN este trimisă de Dumnezeu. Datorită apei, la biserica noastră vin și oameni din alte sate. Aceștia, pe lângă apă de băut, primesc și apa vie în timp ce ajung să-L cunoască pe Isus. Suntem fericiți pentru că nu mai suntem nevoiți să cumpărăm apă potabilă. Copiii pot să facă baie cu apă curată. Fiica mea se va vindeca în curând de scabie. Mulțumesc echipei CBN. Dumnezeu să vă binecuvânteze și să lucreze în continuare prin voi``, mărturisea Nyi Nyi Htwe.
CBN-ul s-a angajat să îi ajute pe cei din Myanmar pe termen lung. Anul acesta se pregătesc să mai sape fântâni în alte opt sate.
Stire difuzata in Mapamond crestin 583 -septembrie 2015 - ultimele stiri crestine: http://alfaomega.tv/stiri/












